Jaką lodówkę wybrać, żeby nie przepłacić, a jednocześnie zapewnić sobie funkcjonalny sprzęt na lata? Przede wszystkim warto wybrać sprawdzonego producenta, który gwarantuje nie tylko wysoką jakość sprzętu, ale i profesjonalny serwis w przypadku awarii oraz dostępność części zamiennych. Wybór najtańszej oferty nie zawsze okazuje się opłacalny, natomiast sprawdzeni producenci to gwarancja, że nawet w przypadku awarii będziesz mógł liczyć na pomoc, wymianę urządzenia lub jego naprawę.
Każdy producent oferuje ogromną liczbę modeli i linii lodówek, w których klientom często trudno się odnaleźć.
Aby wybrać odpowiedni sprzęt i znaleźć własną odpowiedź na pytanie, jaką lodówkę kupić, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
Chłodziarka Podstawowy typ lodówki. Służy do przechowywania świeżej żywności w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Niektóre modele wyposażone są również w specjalne komory o nieco niższej temperaturze chłodzenia.
Zamrażarka Służy do długoterminowego magazynowania produktów w niskich temperaturach (do -26 stopni Celsjusza).
Chłodziarko-zamrażarka Urządzenie łączące funkcję chłodzenia i zamrażania. Coraz większą popularnością cieszą się modele side by side. Jest to urządzenie o podwójnych drzwiach, w którym z jednej strony znajduje się chłodziarka, natomiast z drugiej zamrażalka. Lodówki takie posiadają największą powierzchnię chłodzącą, z tego też względu charakteryzują się dużymi gabarytami. Przy wyborze takiego modelu należy więc wziąć pod uwagę nie tylko ilość zapasów żywności przechowywanej w naszym domu, ale także wielkość kuchni.
Jednym z najczęstszych dylematów przy zakupie nowego sprzętu chłodzącego jest sposób jego umiejscowienia w kuchni. Uzależnione jest to od preferencji klienta. Wybór lodówek wolnostojących jest większy, przeważnie są tańsze i z pewnością bardziej mobilne. Urządzenia przeznaczone do wkomponowania w zabudowę są natomiast bardziej estetyczne, można je łatwo dopasować do wymarzonego wyglądu kuchni.
Przy wyborze idealnego sprzętu trzeba dokładnie przemyśleć, jak dużej lodówki potrzebujemy. Wszystko zależy od tego, ile osób będzie z niej korzystać. Znaczenie ma jednak również to, jak dużo produktów przechowujemy w domu, czy jesteśmy fanami zamrażania pożywienia, czy wolimy może świeże produkty?
Wyposażenie lodówki jest istotne, gdyż powinno być dopasowane do naszych potrzeb i przyzwyczajeń. Dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaje półek, czy są one szklane, żeberkowe, posiadają możliwość regulacji, czy sprzęt wyposażony jest w szuflady, oddzielne pojemniki. Wielu producentów oferuje specjalistyczne komory do długoterminowego przechowywania produktów, gdzie na przykład panuje stała wilgoć. Przydatnym dodatkiem jest również powłoka antybakteryjna, która ma właściwości bakteriobójcze.
Przydatną funkcją lodówek nowszej generacji jest możliwość dokładnej regulacji temperatury. Panel elektroniczny pozwala zaplanować poziom chłodzenia, a nawet poinformuje nas o potencjalnych nieprawidłowościach.
Najnowsze modele lodówek pozwalają zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Wszystko dzięki określeniom klasy efektywności energetycznej poszczególnych modeli. Oznaczenia w klasyfikacji pozwalają rozszyfrować ilość energii zużytej w ciągu roku przez daną lodówkę. Urządzenia z najwyższej półki, o klasie A+++, chociaż najdroższe, pozwalają metę przez dłuższy czas zaoszczędzić najwięcej, w porównaniu na przykład do sprzętu zdecydowanie najgorszego, z najniższej klasy G.
Żeby zapobiec denerwującym odgłosom wydawanym przez lodówkę, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje. Za urządzenia ciche uznaje się te, których głośność nie przekracza około 40 decybeli. Należy pamiętać, że na ten czynnik może mieć również wpływ sposób umiejscowienia lodówki w kuchni.
Agregat to część lodówki, która umożliwia jej schładzanie, natomiast termostat odpowiada za regulację temperatury. Niektóre urządzenia dysponują dwoma agregatami, co stanowi zabezpieczenie w wypadku awarii. Dodatkowy termostat sprzyja niezależnej regulacji temperatury i pozwala przyspieszać chłodzenie.
Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowoczesnych technologii, które mają umilić i ułatwić korzystanie z ich sprzętów. Są to na przykład systemy No Frost (zapobiega osadzaniu się szronu wewnątrz urządzenia poprzez redukcję wilgotności, minimalizuje nieprzyjemne zapachy), AntyfingerPrint (chroni obudowę lodówki przed niezbyt estetycznymi śladami palców), system delikatnego zamykania drzwi lub szybkiego zamrażania.
Warto zadbać o środowisko i wybierać urządzenia, które są mu najbardziej przyjazne. Przy wyborze lodówki wystarczy zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną oraz to, jakie czynniki chłodzące zostały w niej użyte. Pamiętaj, że zakup lodówki to inwestycja na długie lata. Dokładnie zastanów się, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Spróbuj pooglądać różne modele, porównuj oferty producentów, ceny, aż znajdziesz sprzęt, który w stu procentach spełni twoje wymagania i sprosta twoim oczekiwaniom!